Nejtěžším zločinem je promrhaní svého života a trestem za to je smutek a prázdnota v srdci.

Květen 2016

Lucifer // Bang!

31. května 2016 v 13:22 Moje videa

Lucifer // Bang!


Ahoj,
tak tu pro vás mám další z mých music videí s hudbou od známé české skupiny Kabát. Tentokrát jsem si vybrala nový seriál Lucifer. Pokud jste tento seriál dosud ještě neviděli a máte rádi krimiseriály, mohu jen doporučit.Honeymoon 03

27. května 2016 v 12:17 Překlady/Translations


Acknowledgment:
I would like to thank "gmbygrl" for the assistance with the translation to English.


The journey was long and exhausting. When they arrived at the hotel, they felt like that they had broken every bone in their body. Castiel's hair was disheveled more than usual, his suit was completely rumpled, but still looked pretty damn attractive. When Dean looked at Castiel, he wondered, if Cas had something else then his bloody suits, because until now Dean didn't realize that, he had never seen that his friend was wearing something other than business suit.

The owner of a small guest house, where Dean had paid for their accommodation, welcomed them with all the charms of Austrian hospitality and enthusiasm. She showed them their room, dining room and informed them about when breakfast would be. She finally closed it with the wishes of a pleasant stay and nice honeymoon. Dean cursed the fact, that when he was ordering this hotel and foolishly thought, that he would be here with Lisa, he said landlady about what kind of holiday it is. Now the Austrian woman apparently thinks that Cas is his husband. Dean wanted to explain the situation, but before he could stammer a sentence out in his broken German, Castiel simply thanked her and he took the keys from Frau Gabriele. Didn't he understand all, what landlady said, Dean did and he knew only a few words, including "Danke"? Or did he understand all of it, but decided that he wouldn't complicate things and he let her think what she wants?

Their room had a slanted roof, quite small, but it was cozy with a huge bed, where the two men could rest and not be afraid to have some physical contact during the night. Immediately they collapsed on this bed, tired after a long trip. Dean soon fell asleep and woke up the next day for breakfast.
Výtah

20. května 2016 v 13:20 Moje povídky

Výtah


Dům má dva výtahy jeden nákladní a druhý o dost menší, který máme přímo vedle dveří. Máme byt v nejvyšším patře baráku, a ač si vždy slibuji, že pro zdraví a fyzičku alespoň třikrát do týdne půjdu po schodech, vždy nakonec přeci jen jedu výtahem a stejně tak i zbytek naší rodiny. I když vzdávám většinou alespoň hodinu před tím, než mám vyrazit z domova do školy, nakonec vždy ten čas promrhám, takže nakonec vyrážím z domu s pár minutovým zpožděním a rozhodnu se pro výtah, protože je prostě rychlejší.

Šálu si omotám kolem krku a kabát si většinou zapínám až tam, protože není času nazbyt. Náš výtah má velké zrcadlo naproti dveřím, do kterého se vždy pak zakřením, vypláznu na sebe jazyk a studuji, kde na čele se mi objevil další beďar. Jednám tak stejně jako máma, která si také tam zapíná kabát, zašklebí se do zrcadla a začne si rozmotávat sluchátka do mp3, aby si mohla cestou do práce pustit nějaký ten metalový song. To ovšem zdaleka nemáme na mého bráchu, který si vždy pravidelně v něm zavazoval tkaničky u bot. Než výtah sjede z šestého patra dolů, stihne si vždy zavázat obě trekovky.

Táta to na rozdíl od nás má ještě o jedno patro víc než my. Jezdí do mínus jedničky, kde jsou garáže a to oním druhým výtahem, který je prostornější a s dveřmi na čidlo, které se vždy po pár sekundách sami zavřou, což je velmi rozčilující, když do výtahu stěhujete několik zavazadel. Opravdu by mě zajímalo, který chytrák to čidlo navrhl pro nákladní výtah, protože je to evidentní nesmysl, ale nuže budiž. Táta naštěstí nikdy moc ráno do práce nepospíchá, a tak je asi pravděpodobné, že ve výtahu se jen opře o jednu ze stěn a v duchu ještě spí.

Když tak vyjmenovávám, co dělá a nedělá naše rodina ve výtahu, stojím v něm a dělám na sebe opičky do onoho zrcadla, říkám si také, co tak asi v něm vyvádějí ostatní naši sousedé. Chovají se spořádaně a jen čekají na to, až je doveze, kam si žádají? Tupě hledí na červená čísla na černé, malé obrazovce, jak se postupně mění, podle toho v jakém jste zrovna patře? Mačkají pumprdlík patra, ve kterém jsou, místo patra do kterého se chtějí dostat? Ono tlačítko na chvíli zablikne a pak onomu člověku teprve dojde, že je úplný idiot… Onehdy to tam dost silně zapáchalo močí. Nějaký paniček asi psa dlouho trápil, nešel s ním ven, a tak to psisko pak pustil ve výtahu, tedy aspoň doufám, že to byl pes. Ten den jsem si vážně slibovala, že aspoň občas budu chodit pěšky, což se nestalo. Kde však onoho dne byla uklízečka, netuším. Jindy to tam zase smrdělo po levném, ale silném parfému. Píši schválně smrdí, jelikož můj táta má alergii na takové to vůně, chudák přišel s červeným nosem a podlitýma očima. A tak když zvážím tyto zážitky, možná je lepší nevědět.

Film o filmu Moralita o pejskaři

16. května 2016 v 11:14 Tvorba filmu

Film o filmu Moralita o pejskaři


Film "Moralita o pejskaři", vypráví o jednom majiteli psa, který neuklízí po svém miláčkovi, čímž dráždí své okolí. Toto je film o natáčení...
Film "Film o filmu: Moralita o pejskaři" je školním filmem UJAK.Poezie Pauly Nancy Millstone - Postmoderna

9. května 2016 v 15:07 Moje povídky

Postmoderna


Myslelo se, že to bude chvilka,
ale už to bude let nejméně celá dvacítka.
Odborníci nad tím kroutí hlavou,
přitom však zavírají oči před pravdou.

Již není jasný směr, žádný cíl,
mocný čas se nám zhroutil.
Vše se teď děje najednou,
někteří v tom chaosu bloudit zůstanou
(jiní to zas berou zkratkou.)

Faktem ovšem zůstává,
že nevíme, co se očekává.
Jsme ve fázi popírání a roztříštěnosti,
plni na každém kroku pochybnostmi.

Takový je ovšem prostě svět,
složitý, různorodý, barevný, radost pohledět.


Honeymoon 02

6. května 2016 v 11:12 Překlady/Translations

Sam Winchester's family has been going to dinner. Jessica was pulling a long spaghetti out of gray plastic colander, and then she gave spaghetti on white porcelain plates. After that she pushed out of pan on spaghetti by ladle tomato sauce with bits of sausage and sprinkled cheese on top. Little Mary was already impatient, and she asked her father, who was on a laptop in the kitchen preparing for the final speech, why spaghetti called spaghetti, why not tubes, noodles, or snakes.This beautiful evening tranquility was interrupted by an unexpected visit, Dean.

"Uncléééé," little girl squeaked and hugged Dean, barely he crossed the threshold of the kitchen.

"Hello, my golden-haired princess," He greeted her warmly. He stroked her head and slightly ruffled her fine long curly hair, which she obviously inherited from her mother.

"Brother, Jess," He nodded a greeting also to the rest of the family.

"Dean, what are you doing here? And how is Cas?" Sam began churn out of himself questions.

"Will you have dinner with us?" Jess asked him.

"No, thank you, I've come here in fact only pick dry bags, climbing harness, which Sam borrowed from me last week," her brother-in-law politely declined her offer.

"For heaven's sake, I'm sorry," Sam grabbed his head. "I totally forgot to it."

"That's okay, but now I need it," Dean shrugged his shoulders.

"Yeah? Where are you going?" Jess said in surprise, while she served full plates on the table. She put Sam's plate in front of his laptop with complete indifference, if her husband will eat now, or wait until spaghetti get cold.

"I am going to the Austria as planned," Dean informed her.

"You are going to the honeymoon without bride, alone?!" Sam's wife gazed with surprise at him and her face was full of compassion. She took forks and spoons out of the drawer and placed it on the table. Finished, everyone could sit down at the table and Mary also climbed onto a highchair with the fact that tastes those "noodles with ketchup."

"It isn't honeymoon, but holidays and don't worry, I'm not going to go there alone. Cas is going to go with me," Sam's older brother said resolutely. He didn't like, when somebody repented him. He already was looking forward into Austria and long time it has been paid. He wasn't foolish enough to annul it and threw all the money into the air. No, certainly not with the salary auto mechanic which he had. Maybe if he had a salary such as Sammy, or Cas, he thought otherwise. In addition, it wasn't necessary to be afraid, that he will think about Lisa, why she left him, and what could be if, when he will have another different company. About it Dean was convinced, or at least he believed in it.

"Ohhh, Uncle Dean and uncle Cas are going on a trip together," Mary shrieked excitedly. She always said "uncle" both of them, as to Dean as well Castiel, though only Dean was with her so relationally linked. But for this little girl it seemed, that it didn't have meaning. She saw Dean and Cas roughly as frequently and usually together.

"Mary, what did we say about unwashed hands? Go and wash them first, before you start to eat," Jess admonished her daughter. Of the girls a bit enthusiasm subsided, she pursed her pink lips, but then she obeyed her mother and went in direction into bathroom.

"Of course, Cas is going with you," Jess nodded, as if she confirmed something by that.

Sam couldn't help himself and he sighed. He ran his fingers through his long brown hair. "The guy really can't say to you NO," he murmured.

"What?" Dean uncomprehendingly widened his eyes.

"Nothing!" Sam and Jess replied in unison.

"Dinner get cold," Sam's wife reminded boys and that was instruction, in order to Sam gave to Dean the things, which he wanted, and they went to eat.


Moralita o pejskaři

2. května 2016 v 13:19 Moje videa

Moralita o pejskařiFilm "Moralita o pejskaři" vypráví o jednom majiteli psa, který neuklízí po svém miláčkovi, čímž dráždí své okolí.
Film "Moralita o pejskaři" je školním filmem UJAK.