Nejtěžším zločinem je promrhaní svého života a trestem za to je smutek a prázdnota v srdci.

Srpen 2016

Kde a jak publikovat povídky na internetu, tak aby byly co nejlépe vidět?

27. srpna 2016 v 11:09 Odborné práce

Kde a jak publikovat povídky na internetu, tak aby byly co nejlépe vidět?Chtěla jsem pro vás napsat úvahu s otázkou, jejíž odpověď by mě velmi zajímala, avšak než úvaha je tento článek spíše nakonec souhrnnou recenzí na různé webové stránky. Nicméně to je fuk. Téma, které mě zajímá, je publikace na internetu, respektive otázka: Kde a jak publikovat povídky na internetu, tak aby byly co nejlépe vidět?

Píši již dlouho a za tu řadu let jsem vytvořila několik profilů na různých webech. Zkušenosti jsou to sem tam rozdílné, ale nikdy jsem se nestala nějakou hvězdnou se stovkami čtenářů. Ne, že bych vyloženě o něco takového stála, píši, protože mě to baví, duševně mě to upokojuje, a když tím potěším i někoho dalšího, tak je to sladký bonus. Jsem ráda za každého čtenáře, avšak přeci jen snad každý autor zažil někdy ten pocit, kdy narazil na povídku, která podle něho byla o dost horší, než to co píše on, a přeci jen i když na stránce visela i kratší dobu, než jeho díla, tak měla více čtenářů.

Jistě člověk, který jen publikuje a nečte ostatní, v oné komunitě vlastně není. Nezanechává komentáře, takže neupozorní na svoji existenci, nečtou ho lidé, aby se podívali, kdo jim přidal hvězdičky, nebo like. Na druhou stranu člověk nemůže většinou přečíst úplně vše a čtení pouze z vděku za to, že onen autor mu zanechal u jeho díla komentář, také není nic moc. Je tedy číst ostatní taková nezbytnost? Rovněž také pomůže v přilákání čtenářů zajímavá anotace, nebo pěkný titulní obrázek, ale je toto procento opravdu tak veliké? Co když se autor skutečně dost snaží, ale stejně mu to je k ničemu. Nedej bože se ostatní autoři do něho v komentářích pustí jen proto, že mu závidí, nebo jim přijde, že má malou základnu čtenářů, a tak musí být nutně špatný a oni si na něm můžou honit triko. Jistě autor sám může odpudit čtenáře svým vystupováním, nepřístupností ke kritice, která je skutečně konstruktivní, nebo zkratka skutečně nebýt moc talentovaný a nelepší se, ani nehodlat učinit několik kroků k tomu, aby se zlepšil. Někdy tomu tak skutečně je… a někdy nemá zkrátka štěstí a je to na "houbeles".

Kde je tedy příjemné prostředí? Které weby umožňují dobrou grafickou úpravu? Kde se lidé předhánějí pouze v "lajcích" a hvězdičkách a kde není tak docela za potřebí číst díla ostatních? Na jakých stránkách jsem našla kvalitní díla, která mě skutečně bavila a nemohla jsem se dočkat další kapitoly? Publikuji na těchto stránkách: Wattpad, blog.cz, České a slovenské fórum SPN, TWCS library, Pište povídky, Anime-manga, Deviantart, Archive of Our Own, a tak je postupně rozeberu a pokusím se vypíchnout jejich zápory i silné stránky. Začnu těmi českými.


blog.cz


Samozřejmě první možností, když chcete publikovat na internetu, je založit si vlastní blog. Já jsem si ho založila na blogu.cz v roce 2011.

Vlastní blog vám umožní vydat téměř cokoliv, co budete chtít (žádný admin vám nebude kafrat do toho, jestli vydat povídku, která je složená pouze z teček, je hloupost, nebo ne). Blog také umožňuje velké možnosti v grafické úpravě a to celkem snadno a rychle.

Na rozdíl ovšem od webů, které jsou přímo určené k publikaci povídek, jako je třeba Pište povídky, který má svojí čtenářskou základnu a lidé si sem tam přečtou nějaké to nové dílko, ač je od známého, nebo teprve začínajícího autora, k vlastnímu blogu si člověk musí daleko více přilákat čtenáře sám. Což může tak, že si přečte něčí jiný článek a pěkně ho okomentuje (prosím k věci, žádné komentáře tipu: "pěkný blog podíváš se na ten můj"), nebo napíše článek na téma týdne, popřípadě se přihlásí do Autorského klubu. Ano, i tady jsou lidé, kteří hledají nové fajn blogy, ale ne každému z nich můžete zaujmout zrovna povídkou.

Proto, abyste zbloudilce, kteří zavítají na váš blog správně chytili, je třeba mít přijatelnou a příjemnou grafickou úpravu nejen u samotných článků, ale celého blogu, což možná ne každý má na něco takového čas a náladu.

Ano, na blogu.cz se najdou tací, kteří napíší do komentáře: "Pěkný blog, mrkni se na můj," (a vůbec váš článek nečetli), nebo "Tvůj blog, je trapnej, jdi si někam shnít!" Takové ovšem komentáře člověk může s klidným svědomím hodit za hlavu. Jinak tady panuje celkem příjemná atmosféra.Pište povídky


PP je český web přímo určený pro autory, kteří píší a chtějí publikovat na internetu. Takže je daleko větší pravděpodobnost, že k vám někdo zavítá a zanechá komentář. Rovněž tato stránka pořádá pro své členy různé soutěže, u kterých je otázkou jestli nakonec výherce napsal skutečně to nejlepší dílko, ale je to dobrý způsob jak svojí tvorbu můžete propagovat. K velkým bonusem této stránky také patří to, že ji nenavštěvují jen ti, kteří se chtějí stát spisovateli, ale také vydavatelé, které svou prací můžete zaujmout.

Samozřejmě vždy záleží, na koho zrovna narazíte, ale z mé zkušenosti, tak uživatelé této strany neváhají a do komentáře vám bez jakéhokoliv předem ohlášení napíší celou recenzi na vaše dílko. Což by samo o sobě nic špatného nebylo, avšak někteří lidé si neberou žádné servítky, často to nebývá konstruktivní kritika, nebo když se komentátor o konstruktivní kritiku pokusí, není vyloučené to, že v některých věcech je vedle jak ta jedle. Do komentářů se používají vzletná slova a odborné termíny, ale mnohdy se stává, že jim sám jejich pisatel nerozumí, ale používají je, jen aby si mohli na druhém honit triko. Všichni píši plus mínus stejné hlouposti a každí chce, aby na něho ostatní byli mírní, protože je začínající autor, ale občas není takový na druhé.

Na této stránce se nejčastěji čtou a píší básně. Samozřejmě publikovat zde povídku můžete také, i ji dát do soutěže, ale básně jsou momentálně populárnější, protože jsou krátké. Evidentně čtenářstvo je čím dál tím více a více líné. Pokud však vaše povídka je nějak avantgardní, například pokud je složena pouze z teček, nebo pokud vaše básen je napsána ve volném verši, má vaše dílko poměrně velkou šanci na úspěch, ovšem pozor, nesmíte být až příliš inovativní (moje série básní Poezie Pauly Nancy Millstone má spíše negativní ohlasy, než ty kladné). Sem tam jsem na této stránce narazila na nějaké dílko, které se mi skutečně líbilo, avšak ne až tak často, jak bych u tak populární a renomované stránky očekávala.

Až na to, že musíte, když formátujete "odentrovat" každý odstavec, aby vám povídka s odstavci vyšla, jsou možnosti grafické úpravy díla vcelku obstojné. Také je fajn, že se stránka v obsluze a grafice moc nemění, takže si nemusíte neustále, každý týden zvykat, jak co se na této stránce vlastně dělá.

Na stránce jsem již od roku 2011 a celkově nepovažuji tuto stránku k publikaci za špatnou, jak by to z tohoto článku mohlo vyznít, ale pokud se pro ni autor rozhodne, musí se připravit i na kritiku.


Anime-manga


Na této stránce vydávám již od roku 2010 a byla to asi první má stránka, kde jsem publikovala nějakou tu svoji povídku. Přestože je stránka hlavně o anime, manze a obecně o Japonsku, umožňuje též vydat povídky a to nejenom fanfiction, ale i dílka "originální".

S komentáři to je v momentální době slabší, ale uživatelé této stránky jsou většinou až příliš hodní a nekritičtí, což je možná pro tuto stránku na škodu. Dříve na této stránce v kategorii povídky byla většina povídek fanfiction na anime, nebo mangu, ale dnes jsou tam oblíbené "originální" povídky a to hlavně ty erotické z žánru Yaoi / Shounen ai. Ne, že by na tomto žánru bylo vyloženě něco samo o sobě špatného, problémem je ten, že hodně z těchto povídek, je "jen o tom jednom" a to bez příběhu, bez zápletky. Také jsem zjistila zajímavou věc, a to tu, že když se snažíte jít proti proudu, uspokojit poptávku po povídkách jiného druhu, nemáte moc šanci. Není to totiž tak, že by se lidé zalogovali na jedné webové stránce a pak hledali na ní ten žánr, na který zrovna mají chuť, ne, oni si najdou stránku, kde frčí jejich oblíbený žánr, vytvoří si na ní učet a vesele publikují a čtou téměř pořád to samé, bez zájmu, jestli tam vychází i něco jiného. Když je pak daný žánr přestane po čase bavit, prostě opustí stránku a jdou jinam.

Anime-manga. cz opět umožňuje snadné a rychlé formátování, avšak bez možnosti upravit text do bloku. Avšak jinak je sekce povídek hezky rozčleněná a přehledná.


České a slovenské fórum SPN


Jistě opět dvě stránky, které nejsou přímo určené k publikaci povídek, ale vydat tam své povídky můžete, pakliže jsou z fanfomu Supernatural (Lovci duchů). Já osobně dost píši fanfiction na tento seriál, a tak jsem této možnosti využila.

Na stránce české jsem již od roku 2012 a na slovenském teprve od roku 2016. Chvíli na těchto fórech bylo dosti živo a to, i když se jednalo o menší kolektiv, spousta lidí si nadšeně přečetla téměř každý příspěvek. Nějak to ovšem "pomřelo" a teď už zase jen přibývají další příspěvky jen v sekci "Epizody". Je to škoda, protože povídky byly celkem pěkné a byla zde příjemná atmosféra.

Na českém fóru se nedá text zarovnat do bloku a ani jsem nepřišla na to jak ho zarovnat na střed, ale slovenské toto umožňuje, přesto ovšem jsem si spíše oblíbila to české.


Wattpad


Wattpad není tak úplně český web, ale je tam tolik českých autoru, že když tam budete publikovat v češtině, čtenáři se najdou, takže jsem ho zařadila mezi ty české. Na této stránce vydávám teprve krádce (pár měsíců), i když jsem si účet založila již v roce 2015. Wattpad je určen přímo pro pisálky podobně jak tomu je u Pište povídky, ale co jsem zatím mohla zjistit, jedná se o stránku "jiné úrovně".

Nechci o této stránce mluvit nijak moc hanlivě, zatím jsem se zde moc nerozkoukala, ale řekla bych, že tato stránka se pere s mnoha problémy, které si můžete přečíst zde: https://www.wattpad.com/story/73361838-podrazy-na-wattpadu/parts. Zatím pro mě bylo velmi těžké nalézt nějakého skutečně dobrého autora, spíše jsem narážela na hodně nezkušených, kteří nedodržovali ani základní věci (jako jsou odstavce, psaní přímé řeči a podobně).

Je to škoda, protože jinak by ten web mohl mít dobrý potenciál. Líbí se mi například, že ke každému dílku autor může vytvořit obálku a že vás upozorňuje na komentáře, hvězdičky a sledování, které dostanete. Jen by bylo fajn, kdyby umožňovat zarovnání do bloku, nebo alespoň by mohla fungovat grafická úprava textu na střed.


Podle mé zkušenosti jsou zahraniční stránky k autorům daleko tolerantnější. Upřímně, moje angličtina je děs, a kdybych takto psala v češtině na české stránce, pravděpodobně by mě ostatní hned zašlapali do země. Když však píšete v angličtině, asi lidé chápou, že nejste rodilým mluvčím a ledasco vám odpustí. Čtenářů a autorů, kteří čtou a píšou anglické povídky je větší množství a tak často máte více komentářů jen z tohoto důvodu. Rovněž mám pocit, že zde platí méně "kamarádíčkování", (když si přečteš mojí povídku, přečtu já tu tvojí, ale jinak si můžeš políbit šos). Lidé daleko více vyhledávají témata, žánry fandomy a méně si na někom honí triko. Příkladem toho je Archive of Our Own.


Archive of Our Own


Web, který mi zatím dělá radost. Jsem zde od roku 2014 a našla jsem zde docela dost dobrých autorů a skvělých povídek. Jistě, tato stránka je především pro fanfiction a to hlavně pro různé "párování". Ne každý má rád takové téma, nebo obecně romantiku, ale autoři na této stránce vědí, jak psát a dělat pořádné drama, napětí.

Celkem snadno se také zde formátuje a opět stránka umožňuje širokou grafickou úpravu. Líbí se mi také tagový systém vyhledávání, který má sice i Wattpad a Deviantart, ale tato stránka ho má široce rozpracovaný, velmi funkční a lidé skutečně podle toho hledají, co by si chtěli přečíst.

Výběr je tu široký z různých fandomů, ale nějaká ta originální povídka se asi zrovna na této stránce neujme. Můžete ovšem počítat s celkem přátelským prostředím a pokud budete psát anglicky, tak i celkem velkým možným publikem.

Jediným tedy větším záporem se může zdát to, že někteří autoři ve své originalitě, výběru kontroverzních témat a erotice můžou jít až za jisté hranice. No, jo, kdo však hledá prasečinky, najde prasečinky, tak tomu bylo a asi vždy bude.


TWCS library


Stránka na, které jsem si založila účet v roce 2013, ale již ji moc nenavštěvuji. Všimla jsem si, že ač tato stránka nabízí publikování povídek z různých fandomů, i originálních příběhu, to co se tam nejčastěji vyskytuje, jsou FF na Stmívání, nebo Upíří deníky, což zrovna není můj šálek kávy.


Deviantart


Stránka určená pro všechny umělce, jakéhokoliv druhu, ale nejvíce tam letí fotografie, a výtvarné umění, publikovat ovšem své povídky tam můžete také.

Formátování a publikování povídek je trochu složitější, protože na grafickou úpravu se hodí trochu znát HTML, ale jinak je to možné upravit podle svého gusta. Jak již sem se zmínila, tak i tady je systém tagů, ale to co autorovi více pomůže v propagaci, jsou skupiny. Jsou tu různé skupiny na všemožné fandomy, na fotky, nebo jen na literární díla, jen to chce nalézt tu správnou (můžete své dílko hodit i do více skupin, nebo svou skupinu založit).

Ač začátky jsou zde těžké a chvíli trvá, než člověk získá nějaké ty "fanoušky", atmosféra je tu příjemná. Spíše platí to, že když nejste moc dobří, nebo se vám něco nepovede, lidé si vás prostě nevšimnou, než že by vás v komentářích zadupali až někam pod zem. Jistě jsou tu i uživatelé, kteří rozdávají Llamy, sledování a jiná ocenění jen tak ostatním na všechny strany, čekají, až jim to lidé oplatí, a pak si připadají jako největší umělci. Takové lidi ovšem klidně můžete ignorovat, protože o tom, že jsou to jen "podvodníci", se rychle přesvědčí člověk, když nahlédne do jejich gallerie.

Přiznám se však, že více než literární díla zde hledám ty výtvarné, protože v této kategorii, je to určitě stránka plná divů a krás.

Honeymoon 07

21. srpna 2016 v 12:50 Překlady/Translations


Acknowledgment:
I would like to thank "gmbygrl" for the assistance with the translation to English.


Dean woke up with a terrible headache upstairs in their marital bed, with absolutely no idea how he got there. For now, he was interested in only one thing, a nonalcoholic drink. He needed to quench this terrible thirst, and squish the abominable taste of vomit that he had in his mouth.

He staggered out of bed and grabbed a bottle of mineral water, which lay conveniently on the nightstand. He screwed off the cap and began to greedily drink, when Cas came out of the bathroom. He had dark circles under his eyes, which couldn't have been missed due to his white skin. The tiredness and lack of sleep were visible on him. He was wearing a clean shirt with pants, and if Dean had to guess, he would said that Castiel had changed his clothes right now.

He looked at him from head to toe and then said: "So our Sleeping Beauty woke up!" He walked up to him and just punched him.

"Shit!" Dean croaked.

"For you, the one punch is little, don't make a scene," Castiel said harshly.

Damn, Dean often forgot that this gently, calm guy, easygoing IT expert in his free time he practiced historical fencing and had a black belt in karate. He could beat the hell out of a man, if he wanted to. "Cas, what are you..."

"What am I doing? What are you doing! Did you try drinking yourself to death yesterday, or what!?" Dean's best friend angrily growled. Yelling and screaming didn't belong in his nature, but he had spent the whole night with a vomiting Dean, his patience was stretched thin.

"And if I did, who the fuck cares? Who would care about such a wretch, an asshole, like me?!" Dean snapped in return. That comment earned him another blow to the nose, this time he fell back on the bed.

"What about Sam, Mary and Me?" Castiel tried to remind him.

However, Dean had in his mind only a one name. "But Lisa..."

"Dammit Dean! Forget the bitch, who was cheating on you with some random guy in a bar! When when you were engaged, no less, and she didn't have the courage to tell you it and cancel the wedding!" Cas was spitting every word out of mouth, hatred of Dean's ex-almost wife outright pouring from him.

Dean's eyes widened in surprise. "What? How... How do you know?" he asked, still processing what Cas said, not able to fully accept, what he had suddenly been told.

Cas sighed, and sat on the bed next to Dean. "Because after the ceremony, I found her and forced her to explain it to me," He admitted. "I couldn't let her just disappear without a word."

"When you said cheated, you meant..." Dean tried to understand it.

"She cheated on you and got pregnant. I think that she couldn't lie to you for the rest of the time you'd be together, that the child was yours. But neither did she have the strength to tell you the truth," Cas said.

"Jesus, Holy cow," Dean cursed and covered his face with his hands. "Why didn't you tell me sooner?"

"Would you have listened to me?"

"I don't know," Dean admitted.

"Dean, please stop wallowing in self-hatred, if not for yourself, then at least for me. You shouldn't worry about someone like her's opinion, she isn't worth it..." Castiel asked him, but before he could say everything, what he had wanted, Dean interrupted his speech.

"But I wasn't drunk because of her, but because of you," As he spoke, he realized his mistake. However, the words couldn't be taken back. His secret didn't last long. Never talk about such serious things, when you have a dreadful hangover.

"Because of me?" Cas frowned. Dean didn't answer. He didn't want to speak, but his perceptive friend anyway understood. "I will never leave you."

Dean took his hands hands from his face and looked into those sky blue eyes. "Do you promise?"

"I promise," Castiel said with seriousness, determination, and such love and devotion that Dean had had to ask himself, how is it that he hadn't noticed before. How is it that he never realized, why his friend still isn't with someone, and why he could never tell him NO? And he smiled.


Obrázek

THE END
Poezie Pauly Nancy Millstone - Wart riste sprenna

16. srpna 2016 v 13:29 Moje povídky

Wart riste sprenna


Hider wider himna
tronen ana hedverl manena,
svolder venekva in wúner,
vašta in arja mstter.

Warta riste sprenna,
fogler in hatler wonhar.
Mitt na warta manellét,
nelerej hiler gona rustet.

Kunlera in arja himna,
melante taden ana julena
tronen vamere sprenena.Pohodové řeky Balkánu

11. srpna 2016 v 16:12 Obrázky

Pohodové řeky Balkánu


Mrežnice, Una, Buna, Trebižat, Neretva a Zrmanja to jsou pohodové řeky Balkánu... tedy mně "pohodové" zas tak nepřišly, ale rozhodně jsou moc krásné. Pokochejte se také fotkami.
Purple flower - Mrežnice (Mreznica)


Bridge - Mrežnice (Mreznica)


Waterfall - Mrežnice (Mreznica)


Contentment - Mrežnice (Mreznica)


Water - Mrežnice (Mreznica)


Canoes - Mrežnice (Mreznica)Mreznica - Mrežnice (Mreznica)


Grass - Una
Skoda car - Bihać
Bridge 2 - UnaMosque - Bihać
Church - Bihać


Lamps - Mostar
Broken - Mostar


Mostar 01 - Mostar
Hole - Mostar


Mostar 02 - Mostar


Stars - Buna
Water Mill - Buna

Kravica waterfall 01 - Kravica waterfall


Train - Trebižat


Kravica waterfall 02 - Kravica waterfall


Drops of waterfall - Kravica waterfall
Kravica waterfall 03 - Kravica waterfall
Trebizat - Trebižat River


Kravica waterfall 04 - Kravica waterfall
Kravica waterfall 05 - Kravica waterfall


Sea - Paklenica
Sea by jajafilm


Neretva - Neretva


Vecka tower 01 - Večka kula (Večka Tower), Starigrad-Paklenica
Little church - Paklenica


Zrmanja 2 - Zrmanja


Vecka tower 02 - Večka kula (Večka Tower), Starigrad-PaklenicaVecka tower 03 - Večka kula (Večka Tower), Starigrad-Paklenica
Rapids - Zrmanja
Zrmanja 3 - Zrmanja

Zrmanja - ZrmanjaOdborná literatura o tvůrčím psaní 2

8. srpna 2016 v 12:13 Odborné práce

POETIKA

AUTOR: Aristoteles ze Stageiry

VYDÁNO:Praha: Svoboda, 1996 ISBN 25-018-96


Poetika od Aristotela je asi nejslavnější a jednou z těch nejstarších knih o tvůrčím psaní. Známý filozof nám v tomto spisu podal základy této disciplíny. Jistě jste o této knížce slyšeli ve škole, kde se k ní profesoři a učitelé obraceli jako k "Bibli", jak správně se má psát příběh. Také jsem o ní ledasco slyšela, a tak, když jsem jí letos viděla na seznamu pro výběr seminárky, neváhala jsem a řekla jsem si, že se tedy podívám, co je na tom tak úžasného, kromě toho, že je to tak staré.

Musím říci, že je to asi pro jakéhokoliv pisálka zajímavé čtení a docela i srozumitelné. Rozhodně to není zahalené do nějaké odborné hatmatilky, jako bývají některé jiné dnešní odborné knihy, a dává to velký prostor k přemýšlení.

Překvapilo mě však, že učitelé a profesoři mi neustále brebentili, ať si to přečteme, že je tam za a) jednota místa času a děje, a za b) členění příběhu na: expozici, kolizi, krizi, peripetii a katastrofu, což nakonec není tak docela pravda. Ano, Aristoteles se ve svém díle zmiňuje o potřebě uceleného děje, ale čas a místo už je pozdější interpretace. Dále se zmiňuje o takzvaném pojmu peripetia (zvláštní obrat) a anagnórisis (poznání), celkově rozebírá problematiku zápletek, ale přeci jen mám ten dojem, že to, co napsal, má k tomu, co nám ve škole tloukli do hlavy, ještě trošku daleko. Asi by bylo tedy lepší, kdyby spíše vypíchli Aristotelovo pojetí katarze, ale tak budiž.

Je škoda, že se dílo dochovalo jen ve zlomcích a to ještě pouze díl o tragédii (slavný myslitel napsal také druhý díl o komedii, ale ten bohužel takové štěstí neměl), ale i tak to asi stojí za přečtení.