Nejtěžším zločinem je promrhaní svého života a trestem za to je smutek a prázdnota v srdci.

Leden 2017

Poezie Pauly Nancy Millstone - Dny v týdnu

28. ledna 2017 v 12:18 Moje povídky

Dny v týdnu


1, 2, 3, 4 a 5 dní v týdnu pracuji,
o svůj status studenta se strachuji.
Hlavu mám starostí naprosto plnou,
za to však nedostanu medaili zlatou.

Jóóó, pracovní dny bych proklela.

Za jarního teplého slunka,
opekl slaninu příliš zprudka.
Zatím, co jsem se koupala,
ta vůně se ke mně donesla.

Jóóó, sobotní rána mám tak ráda.

Neděle ten den sedmý,
ten den, co má být svatý,
je však týden od týdne různý.

Jóóó, od neděle již nevíte, co čekat.Děsivé hlubiny internetu - Crossover

21. ledna 2017 v 12:45 Odborné práce

Děsivé hlubiny internetu - Crossover
Druhým tématem, které jsem vybrala pro tuto sérii článků "Děsivé hlubiny internetu", jsou crossovery. Toto téma mi naštěstí nezpůsobuje takovou bolest hlavy jako například FanFiction, protože není až tak rozebírané, ale nějak mi přišlo logické ho do těchto článků začadit.

Zde tedy vybraný komentář, který jsem na toto téma napsala:Komentář:


Crossovery, kapitola sama o sobě, o niž bychom se mohli bavit celé hodiny a hodiny.

osobně crossovery mám docela ráda a píši je, myslím, v hojném množství, i když ne vždy tomu tak bylo. Dříve jsem je pokládala za jedno z těch nejnižších témat ve ff pro snadnost vymyšlení zápletky a tak. Skutečně ještě dosud mám pocit, že je to asi to nejjednodušší, co se tak dá vymyslet, ale našla jsem v tom jisté zalíbení a přiznejme si, že jsou nižší věci jako například mary sue, nebo povídkové porno.

Problém s tak říkanou "originalitou děl" není vlastně problém jenom crossoverů, ale fanfiction obecně. Jde o onen podle mě dětinský pohled na ff: "Fanfiction je vykrádání postav a světů jiného autora." "Fanfiction píší lidé, kteří neumějí si vymyslet svůj svět a postavy." Pohled, jenž často opomíjí faktor, že autoři ff musí operovat s cizím materiálem, znát velmi dobře něco, co nepřišlo od nich, což ne vždy může být to nejjednodušší. Jde o to, že když už jsme se dopustili onoho "hříchu" vypůjčení si něco od jednoho autora, proč toho nenapáchat ještě víc? (Když už, tak už…)

Podobně jako u celé problematiky ff, kdy jsou autoři oproštěni od nutnosti vymýšlení celého fikčního světa postav a tak, ale zato musí velmi dobře znát to, co si vypůjčil od někoho jiného, tak u crossoverů je něco podobného. Každý fanfom má svoji charakteristickou chuť, barvu, melodii, nebo jak tomu chcete říkat a může být těžké dva fandomy sloučit a přitom ponechat u obou jejich charakter. Další věc, která mluví v prospěch crossoverů jsou autoři, kteří sami dělají crossovery různých svých děl, velké společnosti, které drží autorská práva na více než jedno populární dílo, jako je třeba Marvel, míchá je sem tam dohromady a tvoří věci, jako jsou ku příkladu Avengers.

"Existují fandomy, které k sobě vyloženě nejdou, nebo naopak - takové, které k sobě vážně jdou, doplňují se a podobně?" To je podle mě docela těžká otázka. Já osobně jsem zatím nenarazila na nějaké dva fandomy, které jsem chtěla smíchat dohromady, a nešlo by mi to. Také podle toho kolik toho je na www.fanfiction.net a jaké věci lidé tam jsou schopni dát k sobě, bych skutečně řekla, že lidská fantazie je opravdu nekonečná. Je však fakt, že námět crossoveru na nějaké dva určité fandomy člověka napadne okamžitě, hned a u něčeho by se člověk musel déle zamýšlet. Člověk podle mě může snadno dát k sobě nějaké fandomy, co mají něco společného. Může využít stejného žánru, tématiky, herce, který hraje v obou seriálech… Nebo může autor založit crossover právě na odlišnostech. (Postavy z normální detektivky jsou celé zmatené, když se najednou setkají s nadpřirozenem.)

Mě osobně se třeba líbí v poslední době kombinace Supernatural (Lovci duchů)/Criminal minds (Myšlenky zločince), ale nevím, jestli je to tím, že to k sobě vážně jde, nebo protože to píše má oblíbená ff autorka… protože když je dobrý autor, je opravdu jedno, jestli píše fanfiction, crossovery, nebo "originální tvorbu".Poezie Pauly Nancy Millstone - Neodcházej

15. ledna 2017 v 12:15 Moje povídky

Neodcházej


Toto je sen, pouhý sen,
tak se probuď jen,
tak prosím neplakej
osud může být ledajakej.

Svět je velmi krutý,
ale nikdy chudý.
Otevři své krásné oči,
ať mé srdce poskočí.

Poté spolu po boku,
odoláme bez šoku.
Ne vždy budeme se smát
a po smyslu budeme se ptát.

Budeme si svojí oporou,
tak neříkej mi dobrou,
probuď se a neodcházej,
život jinak by byl prázdnej.Děsivé hlubiny internetu - FanFiction

8. ledna 2017 v 21:30 Odborné práce

Děsivé hlubiny internetu - FanFictionV děsivých hlubinách internetu, neustále narážím na několik témat, ze kterých se mi dělá doslova boule na mozku. Tyto témata jsou neustále omílaná dokola a dokolečka v různých článcích a diskuzích, a má maličkost se občas neudrží a čas od času, se k těm zhovadilostem, které jsou lidi schopni vyplodit, musím vyjádřit. Dnes jsem se rozhodla, že se s vámi o pár těch mých komentářů a názorů na některé tyto věci podělím v rubrice "Odborné práce". Nedělám si žádné ambice, že by to pomohlo k nějaké vyšší osvětě. Zaprvé nemám žádný patent na rozum a zadruhé ze zkušenosti vím, že v dnešní době lidé jen tak svůj názor na nějakou věc nezmění… rozhodně ne díky jednomu mému hloupému článku. Avšak daná situace mě již tak dlouho štve, a mám z ní tak děsivý bolehlav, že se jednoduše potřebuji svěřit.

Prvním tedy tématem, které jsem zvolila je FanFiction a neustálé zadupávání této tvorby do země v neději, že… nevím, asi někteří lidi doufají, že to jednou zadupají až do samotného pekla.

Zde tedy dva vybrané komentáře, které jsem na toto téma napsala:


Komentář 1.


Kategorie Fanfiction je tady dost často pošlapávána a označována za takříkajíc "méněcennou", přitom žádná kategorie, nebo žánr nejsou sami o sobě špatné a je těžké to napsat, pokud to neumíte. Na FF se spousta lidí dívá skepticky, tvrdí, že je to, takříkajíc krádež, nebo že je to velmi jednoduché, když spisovatel nemusí vymýšlet svůj vlastní fikční svět a postavy, přitom opomíjí fakt, že se musí autor FF vžít do světa a postav někoho jiného. V tomto směru je tedy tato práce spíše podobná nějaké herecké přípravě než tomu, co dělá spisovatel. Je to jiné, ale rozhodně to není lehčí. Také je zvláštní jako se v různých dobách na tuto kategorii nahlíží. Fanfiction bychom mohli říct, že jsou tu již od počátku, a ne vždy na tuto tvorbu bylo nahlíženo, jako na méněcennou nebo podřadnou kategorii, v dnešní době je však kladen často důraz na originalitu (a to možná právě proto, že již bylo tolik vymyšleno, že není jednoduché přijít s něčím skutečně novým). Někdy ovšem originalita a svoboda může přijít s jistým omezením v těsné předem dané kazajce. Pokud zavřeme oči, můžeme se někdy lépe soustředit na hmat, čich, sluch a chuť.


Komentář 2.


Já sama se musím přiznat, že v hojné míře čtu i píši FF, takže pohled na toto téma mám možná malinko osobně zkreslený. Je pravdou, že většina těch, co FF píší, jsou mladí nezkušení autoři. Podle toho to také vypadá. Projektují se do hlavního hrdiny, aby mohli zažívat, to co v běžném životě nemohou. Nezajímají se a netrápí je pravopis. Říkají, že to co je důležité je obsah, ale ve skutečnosti ani jim o ten obsah nejde. Nemají téma, nemají plán, nemají premisy. Svým dílem chtějí jen chvíli snít, co by chtěli dělat, kým by chtěli být. Na tom není nic špatného, ale není to něco kvalitního ke čtení. Můžou se však vypsat. Každý autor má své začátky a každý autor se z toho po nějaké době může dostat. V tom jim internet a komentáře čtenářů můžou pomoci. To však píši jen o začínajících autorech, to jestli píší FF, nebo "originální tvorbu", to nijak neovlivní, jen většina z nich píše FF, protože se jim to zdá lehčí.

Neházejme však pisatele FF do jedné škatulky, mohou být mezi nimi i zkušení autoři, někdy i skuteční spisovatelé. Touha po "rozšiřování pověsti a známého díla" tu je již od pradávna. Proč myslíte, že máme tolik různých verzí téhož mýtu? Pokud si FF definujeme jako dílo vycházející z jiného známého díla od jiného autora obsahující stejné hrdiny, nebo fikční svět, mohli bychom říct, že jistým způsobem knihy o Jamesovi Bondovi, které nenapsal Ian Fleming, či knihy o Sherlocku Holmsovi nepocházející z rukou Sira Arthura Conana Doyla, jsou FF. Nad však takovými díly bychom si možná stěží dovolili ohrnout nos.

FF není jen ubohým okopírováním fikčního světa a postav. Může to být poklonou, holdem úspěšnějšímu a krásnému dílu jiného autora, napsané z chuti po delší době strávené s tímto dobrým dílem. Autor FF nemusí jen přidávat další děj. Jeho vkladem je také forma, ve které se tuto povídku rozhodne napsat, může také přidat téma, myšlenku, nebo ještě více rozvinout téma, či myšlenku které mužem nalézt v předloze. Když bych však opomenula všechno toto, pak je tu ještě jedna otázka: Skutečně si myslíte, že se dá napsat něco "originálního", jako opravdu originálního? Jak moc se naše "originální" charaktery postav, nebo náš hrozně "originální" fikční svět, popřípadě "originální" příběh, blíží jiným známým dílům? Skutečně, musím konstatovat, že pro mě je snad větším utrpením číst něco, co se tváří jako originální povídka, ale už jsem takových podobných četla nejmíň deset, než když čtu příšernou FF, která aspoň svůj zdroj přizná. Inspirujeme se od jiných v představivosti, obraze, v jazyce, formě díla a někdy i v myšlence, ať chceme nebo ne, vědomě i podvědomě. Osobně preferuji to vědomé, kdy to na rovinu přiznám a můžu s tím operovat, pohrávat si s tím i se proti tomu vymezit. Je hodně toho, co již bylo napsáno, je těžké přijít s něčím novým. Někdy mám pocit, že ať napíšu cokoli, vždy bude nějaké dílo, které se tomu bude podobat, avšak zjistila jsem, že ne vždy být originální znamená mít úplně jiný pohled, někdy je to také o tom, umět ukázat v čem je jiný.

Ve zkratce nezáleží tolik, jestli se jedná o FF či nikoli, záleží vždy na autorovi.


Pokud vás tento článek zaujal, doporučím vám si přečíst ještě i tyto dva články: "Kreativita, nikoli krádež" ( http://www.advojka.cz/archiv/2015/23/kreativita-nikoli-kradez ) a "Small Council: Is George R.R. Martin justified in being against fanfiction?" ( http://winteriscoming.net/2015/12/11/small-council-is-george-r-r-martin-justified-in-being-against-fanfiction/ )


I am Hit-Girl!

3. ledna 2017 v 13:24 Překlady/Translations

I am Hit-Girl!So what, she hasn't sexual intercourse with anybody, no one kissed her, she didn't care about clothes, makeup, and who knows what else, she didn't care about what normally girl of her age to be interested. But she could be a great fight, he knew how to shoot a gun. She could discern evil a wide berth, knowing what is pain and how cruel the world can be. Being an adult doesn't mean someone fuck, drink alcohol and not have to obey their parents, it means have worry and responsibility, not only about myself, but often times even over others, it means to take things that you do not want, and making tough decisions with all the weight that belongs with it. Being adult means every moment to fight for a better life and be as strong as you can, because it is not for the weak. She already knew how bad the world is, but the world did not yet know that she had already become an adult.

Marcus wanted to have from her his obedient little girl…

Your father was like a brother to me. He was a great cop and a hero. But Big Daddy - that was not your father. Okay? That was someone who robbed you of your childhood. And this... Hit-Girl. That's not who you are. You are Mindy Macready, and you're just starting high school. I understand that you don't know who that person is yet, but you will. You just gotta try.

Brook her pet…

That - that is who you are, Mindy. You may not dress like us or talk like us, but when it comes to boys we're all the same. Twilight, Channing Tatum, Union J... it's biology, bitch. Don't fight it. I want to give you a chance most of the girls in school would kill for. Don't you want to walk out the door knowing everyone worships you?

Dave only knew who she was and he wanted her as partner to fight crime.

"Why? You're smart, beautiful, funny you can do anything but most importantly you're Hit Girl… whether it's make up or a mask, it's who you really are.