Nejtěžším zločinem je promrhaní svého života a trestem za to je smutek a prázdnota v srdci.

Ring

13. března 2017 v 22:36 |  Překlady/Translations

Ring


I noticed that as soon as I saw her again and she took off her pink knitted gloves. On her finger was small but elegant silver ring with diamond.

She was engaged to be married! My Molly got engaged. I couldn't figure it out even earlier, when I wanted to invite her to dinner and she instead said she wanted to solve crimes, and an extra bit again she put on weight, she always a little put on weight when she's doing well. It was clear evidence, but how, why and with whom? Besides the ring, there wasn't other help, who could be the man and how long they are together.

I was happy for her. She was very beautiful and smart, with little defect: her social awkwardness. She was crazy about me, but I didn't return her feelings, but I had always wished good luck for her and I hope that her acquaintance isn't just another sociopath. I ignored the basic facts that what she told me about him, including that his name is obviously a lie, and her silent response to my encouragement: "Maybe I have a weakness for such men." In good faith, I let it be, and what happened?! I wish I was as rough as always, then she might still be with us.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kazimír Kraťas Kazimír Kraťas | Web | 14. března 2017 v 0:15 | Reagovat

Jsem zoufalý ošklivý panic se zanedbatelným IQ i délkou údu a s komplexem méněcennosti. Zoufale potřebuji vaši pozornost. Potřebuji vaše komentáře, až už utěšující či lítostivé, nebo nenávistné. Prostě potřebuji mít pocit, že se o mne někdo alespoň jednou v životě zajímá, ať už v dobrém, nebo špatném. Potřebuju to snad ještě naléhavěji než první sex, funkční pistoli, nebo preventivní proplesknutí, abych se konečně probral a přestal ze sebe dělat šulina na těch internetech.
Jedná se sice o reklamu, ale alespoň jsem upřímný, říkám to narovinu a racionálně vysvětluji důvody, proč stojím o větší návštěvnost. Krom toho - za každou jednotlivou návštěvu na mém blogu se o jednu vteřinu zkrátí čas, zbývající do ztráty mého panictví! A to se vyplatí, zvláště jste-li filantropové!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama