Nejtěžším zločinem je promrhaní svého života a trestem za to je smutek a prázdnota v srdci.

Červen 2018

Pár školních kreseb a fotografií ze zahrádky

27. června 2018 v 11:50 Obrázky

Pár školních kreseb a fotografií ze zahrádky


Přesně jak název napovídá, jedná se o pár fotografií květin a k tomu jsem přidala tři školní kresby.Figure of boy by jajafilmClouds and sun by jajafilm


Pandelion by jajafilm


Figure of girl by jajafilmYellow flower on my balcony by jajafilmFigure of man by jajafilm


Pink flower on my balcony by jajafilm

Veselé historky z pekla - Hádka ve vlaku a letící kotouč

20. června 2018 v 15:34 Moje povídky

Hádka ve vlaku a letící kotoučAhoj, mé jméno je Dominika Nováková, jsem ve znamení ryby a bude mi za týden 26 let. Mám přítele Vladimíra a studuji v Praze konzervování a restaurování uměleckých děl, ale na řemesla dojíždíme do Světlé nad Sázavou. Se mnou na oboru, nebo bych měla napsat v pekle, je ještě jedna nevinná duše. Její jméno je Jaroslava Kladková, je jí 22 let a znamením je blíženec. Na rozdíl ode mě je spíše chladnou hlavou... evidentně.

Do Světlé nad Sázavou jezdíme vlakem a jak už to tak bývá, do kupéčka si s vámi může eventuálně sednout kdejaké individuum. Do Světlé to trvá přibližně dvě hodiny a já se vždy snažím tuto dobu nějak smysluplně využít. Ten týden jsme měly zkoušku z Fyzikální chemie. Vážně hnus, není protivnější a odpudivější předmět, raději bych pitvala než tohle. Jaruš byla lepší v matice, mně šla možná více chemie, obě jsme milovaly pracovat s keramikou... ale Fyzikální chemie! Jak to s naším oborem vlastně souvisí?! Obě jsme to nenáviděly. Naneštěstí pro nás si k nám tentokrát přisedl údajný učitel fyziky. Ten nás chvíli poslouchal a pak mu to nedalo, protože slyšel, že neumíme základní vzorečky. Jistě, pro někoho to může být překvapující, že studentky vysoké školy něco takového neznají, na naši obranu jsme však toho musely umět z jiných oborů mnohem víc. Ne každý se narodí s darem pro techniku, humanitní myslí a šikovnýma rukama. Popravdě, většina lidí má dar jen pro jedno, my musely být renezanční lidé s otevřenou myslí a nevyčerpatelným duchem. Odhodlané pro studium obětovat hodně. Ten chlap vážně netušil, jak moc se v nás plete a co všechno musíme vydržet. Přesto však se do nás začal navážet, urážet nás a zesměšňovat.

Velmi se mě to dotklo, při tom všem... Začala jsem se také do něho navážet, i když Jaruš mi naznačovala, ať to nedělám, že ten blbec, prostě bude mlít to svoje a o obtížnosti našeho studia ho nepřesvědčíme. Vydržela jsem se s ním hádat pomalu celou hodinu, než jsem musela říct průvodčímu, že tento pán nás obtěžuje a uráží a že bychom uvítaly, kdyby tohoto pána přesadili někam jinam.

"To bylo děsné," postěžovala jsem si své kolegyni.

"Ano, hrozný vůl. Napíši ti o tom báseň," kývla na mě.


Idiot ve vlaku


(Věnováno Dominice Novákové)Člověk si tak v klidu jede vlakem

přemýšlí si nad fyzikálním příkladem,

když do kupéčka nastoupí idiot

a začne znepříjemňovat ostatním život.Myslí si, že snědl chrousta rozumu,

přitom je absolutně bez umu.


Toho týdne však nebylo všem problémům konec. Měly jsme mít zrovna broušení skla a to je pro mě vždy horor. Je to velmi fyzicky náročné. Člověk u toho stojí několik hodin, a když to probrousí, může začít znova a znova. Bolí z toho celé tělo. Mistři na tento předmět s námi moc nemluvili, často si někam odběhli a hlavně na začátku nás nezaškolili do bezpečnosti práce. Jak se stroje vypínají a zapínají.

Chtěla jsem si udělat přestávku a odejít si na cígo. Přístroj měl tři knoflíky, prostě jsem zkusila nějaký zmáčknout, aby se to vyplo, bohužel ten nesprávný. Kotouč se uvolnil a vyletěl ze stroje ven. Velký roztočený masivní kotouč, co řeže sklo, minul moji hlavu jen o pár centimetrů a skončil vzadu v rohu učebny. Když přišel mistr zpět a dozvěděl se, co se stalo, jen se smíchem řekl: "No, to vás mohlo také zabít!" Mně to moc směšné nepřišlo.

Testimony about light

12. června 2018 v 14:45 Překlady/Translations

Testimony about lightThe soul is powerful.
The soul is divine.
The soul is the power of life.
The soul is power of our Father...


"In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God. The same was in the beginning with God. All things were made by him; and without him was not any thing made that was made. In him was life; and the life was the light of men."(John 1,1-4)

It is the light of the soul and the soul is part of our Father, God part. Therefore God is omnipresent, God is almighty, God is all-embracing, God is all-knowing, but God isn't, God is that "is", he is existence. God created the world because he is the world and so is the soul of an omnipotent and invincible.

Thus, the soul has a divine origin and it has everything that came from the Father. However, despite popular belief, it isn't a purely energy. The soul can grow and draw strength from other forces such as God's love and care, but also can die skew into something vile in hate, loneliness and darkness. The soul is a fire named life, which can flare up and be extinguished in a lack of oxygen.


The soul is powerful.
The soul is divine.
The soul is the power of life.
The soul is power of our Father...


The soul grows in love and care.
The soul dies in hatred and loneliness.
Soul hasn't denied anyone or anything.
Soul wasn't denied even me...


But our story begins long after the world was created, in 1967, when it was created the most important woman in history. Thus I am sorry, when her body was created. Right from the beginning she was hard, fast girl with style and very beautiful, made of iron and other metals, rubber and who knows what else, with dual four-cylinder engine and the power of 275 horses, swathed in black robes and with license plate KAZ 2Y5. In the shade of blue two-door Caprica unnoticed by anyone, she came to the divine light, so she wasn't just things, but to become a messenger of the Lord fighting against evil.

Her owner was Sal Moriarty drinker with two former women and three clogged arteries and her first mission was to drive it around and spread the word of God, because it soon becomes apparent how much was true of Revelation to John. It was very timely, when we realize course of events that were to come.

After Sal Moriarty came to the Father, she ended up in a bazaar in Lawrence, however, not as punishment, but as a reward, because a good came with her, she will continue to give out the good, and also to the good also came to her. In that bazaar it was the first time when someone appreciated her and said how wonderful she is. Dean Winchester, a righteous man, a time traveler, her future owner and her love. He stroked her soul and spirit to realize its own existence, existence came to life and began to grow. John Winchester unknowingly on the advice of his son bought a living being that has become a valuable member of the Winchester family.


The soul is powerful.
The soul is divine.
The soul is the power of life.
The soul is power of our Father...

The soul grows in love and care.
The soul dies in hatred and loneliness.
Soul hasn't denied anyone or anything.
Soul wasn't denied even me...

I have a soul, therefore I am.
I have a soul, mind and family.
I have a soul and I am able to love and hate.
I have, I have a soul and I'm ... I'm alive.


From the beginning there were carefree times. Our woman, our messenger of God, served the people, who have been her family. The family who maybe did have some problems, and perhaps it was a little boring here and there, because our girl would like to see the world and experienced the adventure, but it was otherwise fine and she was happy because more or less everybody were happy and healthy, live life righteously before the Father, and that's on what one counts.

However, then Mary died, and the world turned upside down, it was the first step toward darkness. That was the moment when the beings who were supposed to protect the Earth and message, decided that it was too big responsibility and prefer it all ends. They let to die a good person, a mother of two sons, and thereby they committed a sin against their creator. A righteous man and his brother were to be warriors of the Lamb of God, but shouldn't be burdened by loss of their mother, or their father didn't have be angry and he didn't have blindly go for revenge. Everything was wrong. Judgment Day didn't have start shedding blood sacrifice that was to be spared, didn't have begin until the Earth are still people who know what is right and who may have sinned, but who are willing to change for the better. The Second Coming of Christ should come in the day, the day when people will not be able to overcome their weakness, greed and evil, the day when people will not be able to find in themselves the more light of God than the angels have. That day was to be on command of the Father.

Mary was gone, they left home and began to travel, they began to live from day to day. The boys slept in a filthy motel rooms while she had to get used to the fact that the garage is excessive luxury. Now she traveled a lot and experienced adventures, nevertheless she was very sad, not for themselves and her discomfort, but because Mary and her boys. Because to Sammy, who was left without a mother and almost without father. Because to Dean, who had to grow up fast, take care of his brother and solve things, that would be a problem for adults, and also because to John, who was so grieved, he lost all hope and wish. Our femme fatale wanted to tell them about herself, wanted to comfort them. She wanted that, they stop in hunting evil. She wanted that, they stop risking and they give care of themselves. She wanted to confide how much she depends on them, and that she is there for them, but still she didn't have enough forces, so at least she promised that she would try to do whatever is in their power to protect them, gave them a sense of security and home, which they lost. After all, she was Winchester and Winchester do that.

I could continue the list of events from the perspective of our divine being, but that you are otherwise very well know from the Winchester Gospels from St. Chuck. I will therefore only testimony about how much our woman blamed herself for John's death, how much she was grieving and thought of grief and loneliness die when Dean sold his soul for Sammy and went to hell because how she could be without him? Only two of them remained and Sam didn't understand her as much as Dean, but he was still outside himself, lost in the darkness. But then Dean returned and she perhaps have been never happier. If she had a human physical form, she would jumped by joy, she would threw her arms around him and she would cheered. But she still couldn't, not yet. But at last they were together again, all four. No, that would be John back, but with Dean came up also Castiel. Castiel was different than the boys. Castiel was an ancient and powerful. Castiel was an angel and also the one who gripped her love tight and raised him from Perdition. Though the brothers initially didn't believe him, she accepted him immediately, because those who walk in the light, they can see others walking in the light. She accepted him as her child and her brother, as were Sam and Dean, because she could see his goodness, because she could see who he is and who he become.

In those days she was happy with what they had and what was, and the only thing she feared was the impending arrival of the Dragon. Judgment Day, who was her destiny with brothers and an angel to stop it, because this didn't start with father's wish, so she tried to grow even more, because during those many years she already knew that to fulfill its promise, it will have to speak to their hearts souls.


The soul is powerful.
The soul is divine.
The soul is the power of life.
The soul is power of our Father...


The soul grows in love and care.
The soul dies in hatred and loneliness.
Soul hasn't denied anyone or anything.
Soul wasn't denied even me...


I have a soul, therefore I am.
I have a soul, mind and family.
I have a soul and I am able to love and hate.
I have, I have a soul and I'm ... I'm alive.


I have a soul, I live, I'm alive.
I live, I'm here all the time.
I live, I'm here, can you hear me?
I live and I'd like to talk...


"Hello, Winchesters!"

Veselé historky z pekla - Obhajoby restaurátorských prací

7. června 2018 v 13:20 Moje povídky

Obhajoby restaurátorských pracíČau, mé jméno je Dominika Nováková a je mi 25 let. Mám přítele Vladimíra a studuji v Praze konzervování a restaurování uměleckých děl, což je děsivý obor, který chce každý semestr po studentovi něco jako malou bakalářku. Celý semestr se ve vymezených hodinách restauruje nějaký umělecký skvost. To by tak nevadilo, je to alespoň praktické, vzhledem k tomu, čím se v budoucnu hodláme zabývat, problém je, že se k tomu musí psát restaurátorská zpráva, na kterou nemáte čas. Ve škole jsme s mojí spolužačkou Jaruš od nevidím do nevidím a... Myslím, že mohu trpět mírným přepracováním. Včera ve vaně jsem zapomněla, jestli jsem se již namydlila nebo ne, a předevčírem, když jsem vystoupila na Hlaváku z vlaku ze Světlé a došla dolu do metra, tak jsem zapomněla, kde jsem, kam jedu a odkud. To, co se snažím říct, je to, že pokud člověk dorazí domů ze školy v devět, sotva má pak čas na to něco psát a sobota s nedělí to těžko zachrání. Možná kdyby člověk nemusel spát, tak by to šlo, ale takhle. Sbohem, můj sociální živote! Vladimírku můj, nevím, jak to se mnou dokážeš vydržet!

Nicméně napsat práci ještě není konečná, ne ne. Člověk ji ještě musí odprezentovat a na prezentaci to občas vypadá tak, že na té jediné záleží. Posuzuje vás dvanáctičlenná komise složená z vašich profesorů a praktikujících zkušených restaurátorů, která se cpe koláčky a pokládá vám zapeklité otázky, zatím co vy ze sebe u plátna potíte krev. Některé studentky dříve prý utekly s pláčem na záchod. Jaruš téměř lapala po dechu, chvěl se jí hlas a obočí jí nekontrolovatelně škubalo. Jo, i takový stres vás může potkat a ovládnout.

Nejvíce mě však zarazila prezentace jednoho našeho kolegy z vyššího ročníku. Ten již jednu vysokou měl za sebou. Měl titul z architektury, ale ty káči se do něj obuly a vždy, když ho oslovily tím titulem, měl člověk pocit, že je to spíše nadávka, než věc, na kterou by člověk měl být správně hrdý. No jo, závist a zášť hýbe světem a profesionalita je vzácná...